V druhej časti blogu venovanej reflexom sa budeme venovať úchopovému reflexu. Ten je snáď každej mame najmilší. Ak dieťatku vložíte do dlane prst, alebo čokoľvek iné, veľmi silno stisne rúčku. Ten stisk je tak silný, že ak aj dieťatko zdvihnete, bude sa vás držať. Hovorí sa, že pozostáva ešte z čias, keď sa dieťa muselo držať matky. Tak ako dnes vidíme v prírode, ako sa malé opičky držia srsti svojej mamy.
Okolo 4. mesiaca by mal úchopový reflex vymiznúť. Je nahradený po 36. týždni vedomým úchopom a neskôr “pinzetovým” úchopom. Tak ako vývoj pokračuje ďalej, aj dieťa potrebuje predmety chytať inak a zjemňovať svoje pohyby. Ak sa však stane, že tento reflex pretrváva, dieťatko môže trpieť slabou manuálnou ohybnosťou, veľmi zle uchopovať “pinzetovo”, čo v praxi znamená že nebude dobre písať, kresliť… Môže mať taktiež ťažkosti s rečou: takzvané hovorenie rukami a písanie ústami.
Čo pre to na lekciách plávania s deťmi robíme my? Hráme sa na takzvaného „Spidermana“, kedy sa deti zachytávajú rúčkami po okraji bazéna. Preto ich zábavne ťaháme na tyči a povzbudzujeme pri vedomom pustení sa. Preto uchopujeme krúžky z plošiniek, či z dna bazéna. Preto sa toľko venujeme chytaniu hračiek rôznej veľkosti, tvarov a na vedomom pustení do jazierka alebo košíčka. Toto sú cvičenia, ktoré podporujú vymiznutie úchopového reflexu a my sa na záver plávania môžeme tešiť nie len zo super plaveckých výkonov, ale aj z krásnych obrázkov, zarecitovaných básničiek a plynulého rozprávania, prečo deti radi plávajú.
Blanka Krajčovičová